Lama Ole Nydahl – Official Website

List noworoczny Lamy Ole 2017/2018

Published January 14, 2018

Rocky Mountains, USA, 25 listopada 2017

Najdrożsi uczniowie Diamentowej Drogi Karma Kagyu na całym świecie

Rok 2017 był pełen ekscytującego rozwoju i rezultatów, jakie przyniosła nasza znacząca aktywność. Po 45 latach podróżowania dookoła świata odkrywamy, że nasza praca wciąż inspiruje nowych przyjaciół w tych rejonach globu, które rzadko dotąd odwiedzaliśmy. Po raz pierwszy pojechaliśmy do Sajgonu, na inaugurację wietnamskiego przekładu „Śmierci i odrodzenia” i odkryliśmy tam legendarną deltę Mekongu oraz podziemne tunele z czasu wojny. Przyjęliśmy też zaproszenie do Mongolii, gdzie udało się zachować nienaruszone ślady jej buddyjskiej historii. To było jak niesamowity sen. Podziwialiśmy majestatyczne stupy otaczające starożytną stolicę, w której Karma Pakszi spotkał się z mongolskim chanem. Rozmawiając z lamami z dalekich stron i miejscowymi ludźmi, nieustannie mieliśmy silne wrażenie, że już się znamy. W rezultacie naszej wizyty w Ułan Bator powstała nowa, świecka grupa Diamentowej Drogi – wyjechaliśmy stamtąd bogatsi o wiele mocnych i przejrzystych wrażeń.

Oprócz tych wymiarów, otwierających się w nowych miejscach, był to rok wielkich postępów w projektach, przy których ludzie spotykali się ze sobą, aktywowali swoje energie, ciężko pracowali i uczyli się od doświadczonych przyjaciół, stanowiących gwarancję jakości w pracy naszych ośrodków.

Ukończony został nasz ośrodek w Moskwie, co było ukoronowaniem ośmiu lat wytrwałych, heroicznych wysiłków i pełnych nadziei życzeń licznych uczniów w Rosji i na całym świecie. W Berlinie, ludzie pełni świeżości i idealizmu zgromadzili fundusze i kupili duży, piękny budynek na nasz nowy, zjednoczony ośrodek, gdzie mający to szczęście przyjaciele mogą się wspólnie rozwijać, inspirować i dojrzewać. Dzięki mocy inspiracji, zdrowej współpracy i przyjaźni w Australii, oraz pomocy z Europy, kupiliśmy nowy dom w Perth. Zbudowaliśmy dwie nowe stupy na Syberii, z drogocennym Szerabem Gjaltsenem Rinpocze, który wciąż nam służy jako ponadczasowy przykład i wnosi swe błogosławieństwo, przyjaźń, oraz przekaz 16 Karmapy do tak wielu naszych działań. Zarówno on, jak i kolejny wspaniały filar naszej pracy, Nedo Rinpocze, świętowali wraz z nami dziesiątą rocznicę Europe Center, naszego wspólnego domu. Przyjaciele ze wszystkich stron mogą się tu spotykać, by dzielić się ze sobą nawzajem rozwojem i pełną znaczenia aktywnością, a także uczyć się – jak w naszych wszystkich ośrodkach – od tych, którzy mają za sobą lata doświadczeń.

Te kamienie milowe rezultatów i najwyższej klasy rozwoju zawdzięczamy mocy naszego jogicznego przekazu Diamentowej Drogi, a także idealizmowi i niestrudzonym dążeniom. Czym zaś jest ten przekaz? Jest to praktyka, która dociera do nas wprost od 16, a obecnie 17 Karmapy. Owe metody i wskazówki są wyjątkowo odpowiednie dla nowoczesnych, społecznie nastawionych ludzi – to właśnie jest przyczyna naszego uderzającego sukcesu. Mając taki fundament i taką moc przewodnią, nie możemy w naszych ośrodkach Diamentowej Drogi mieszać ze sobą różnych metod, tradycji i objaśnień pochodzących z różnorakich praktyk i aktywności buddyzmu tybetańskiego. Przy każdej takiej próbie pojawia się zbyt wiele pomieszania i powstają niepotrzebne przeszkody na naszej ścieżce rozwoju oraz w funkcjonowaniu naszych ośrodków.

Myślcie o sobie jako o produktywnej rodzinie. O tym, że dokądkolwiek pójdziecie, cokolwiek stworzycie – robicie to dla wszystkich. I zawsze utrzymujcie przyjaźnie. To nasza tajna siła. Nie pozwalajcie, żeby dzieliły nas idee i koncepcje, bo wtedy utożsamiamy się raczej z naszymi ograniczeniami, niż z potencjałem. To co robimy jest na to zbyt wielkie i nie mamy na to czasu.

Utrzymujcie swoje związki, powiększajcie swoją aktywność, i cieszcie się rozległością naszej mocy i poglądu!

Jesteśmy zawsze razem

Z radosnego kursu w zapierających dech Górach Skalistych

Wasz Lama Ole Nydahl.

Tłumaczenie: Piotr Jankowski i Wojtek Tracewski