Lama Ole Nydahl – Official Website

„Hannah: Nieznana historia buddyzmu” zdobył nagrodę publiczności w kategorii najlepszy film dokumentalny na festiwalu ARPA w Los Angeles.

Published February 14, 2015

16 listopada 2014 film „ Hannah: Nieznana historia buddyzmu” zdobył nagrodę publiczności w kategorii najlepszy film dokumentalny na festiwalu ARPA  w Los Angeles! Opowiada on o Hannah Nydahl, buddyjskiej nauczycielce  oraz  zmarłej żonie Lamy Ole Nydahla.  Historia jej życia jest równocześnie historią przeniesienia buddyzmu tybetańskiego na zachód. Film powstawał przez pięć lat  i wymagał olbrzymiego zaangażowania od reżysera Marty Kessler oraz producenta Adama Penny, bliskich uczniów Hannah i Lamy Ole, wspieranych przez wielu przyjaciół i znajomych.

Wprost z hipisowskiej Kopenhagi z lat sześćdziesiątych, film podąża za Hannah i Lamą Ole, do magicznego miasta Katmandu, w którym w 1969 roku spotkali i zostali pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy – pierwszego świadomie odradzającego się lamy Tybetu oraz człowieka, który miał na zawsze zmienić ich życie.

Po trzech latach spędzonych we wschodnich Himalajach na nauce i medytacji, XVI Karmapa poprosił Hannah i Ole aby wrócili do Europy  podzielić się swoim doświadczeniem z innymi oraz zakładać ośrodki i grupy buddyzmu Karma Kagyu. Hannah została tłumaczem z tybetańskiego. Wspierała również pracę najwyższych lamów linii Karma Kagyu a wielu z nich zaprosiła po raz pierwszy na Zachód. Choć zawsze skromna i bezpretensjonalna, wykonała ogromną pracę, co zapewne było powodem, dla którego duńska gazeta nazwała ją „Matką Buddyzmu”. Film “Hannah” wyświetlono w legendarnym kinie Egyptian Theater – miejscu pierwszej hollywoodzkiej premiery w 1922 r. – w ramach 17. edycji ARPA International Film Festival. Celem festiwalu ARPA jest “pokazanie historii niezwykłych ludzi.” Film jak najbardziej wpisuje się w profil festiwalu, a wyjątkowy i przekonujący przykład Hannah poruszył także wielu nie-buddystów. Pokaz w tak prestiżowym miejscu oraz nagroda to ważny krok dla filmu, prowadzący go do pokazów na jeszcze większych festiwalach, a wreszcie do wyświetlania  w kinach na całym świecie.

Lama Ole, ekipa filmowa oraz wszyscy zaangażowani w produkcję bardzo dziękują za pomoc i wsparcie, które otrzymali przez pięć lat powstawania filmu.

Więcej na www.hannahthefilm.com